۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

نفخ شکم
نفخ شکم یک شکایت شایع است که اعلب مقصر آنرا زیاد بودن گاز در روده ها می دانند. معمولاً در افرادی که سندرم روده تحریک پذیر دارند دیده میشود. در این سندرم روده ها به اتساع حساسیت زیادی دارند و حتی مقادیر طبیعی گاز یا محصولات گوارشی در آنها موجب ناراحتی میشود. در این افراد چون حرکات دستگاه گوارش ناهماهنگ است، محتویات گوارش بر اساس نظم خاصی به سمت پایین هدایت نمیشوند و همین امر موجب ناراحتی آنها میشود. تحقیقات نشان داده است که وقتی مقادیر کمی گاز وارد روده افرادی که سندرم روده تحریگ پذیر دارند، بشود آنها بشدت احساس درد و نفخ شکم می کنند، در حالیکه وقتی همان مقدار گاز و یا حتی بیشتر از آنرا وارد روده سایر افراد کردند، بخوبی تحمل کردند و هیچ ناراحتی نداشتند. اینکه چگونه اتساع روده به شکل نفخ شکم بروز پیدا می کند ناشناخته می باشد. نفخ شکم همچنین می تواند بدلیل مصرف غذا های غنی از چربی که تخلیه معده را به تاخیر می اندازند، ایجاد شود.

نفخ و غرغر شکم

نفخ شکم اغلب همراه با اتساع شکم می باشد، بنابراین فرد مجبور است دامن یا کمر بند خود را شل تر نماید. این مسئله بدلیل شل شدن عضلات شکمی است که بطور ناخود آگاه جهت تسکین ناراحتی ایجاد میشود. این اتساع معمولاً موقع دراز کشیدن یا موقعی که فرد عضلات شکمی خود را منقبض کند از بین می رود.
درمان نفخ شکم مشکل است ولی فهمیدن و درک علل ایجاد کننده آن می تواند کمک کننده باشد. غذاهایی که حاوی مواد پر فیبر هستند در بعضی افراد سبب نفخ شکم میشوند ولی با گذشت نفخ بهبود می یابد اما در بعضی افراد غذا های پر فیبر ممکن است نفخ شکم را تسکین دهد چون فیبر ها آب داخل روده را جذب می کنند و به آهستگی روده را متسع می کنند و همین مسئله باعث میشود از حرکات ناهماهنگ روده که یکی از علل نفخ شکم می باشد، پرهیز شود. استرس و اضطراب می تواند روده را تحریک پذیر نماید. این استرس ممکن است عاملی برای نفخ شکم باشد.
بعضی افراد با مصرف زغال چوب فعال شده یا داروهایی که حاوی سایمتیکون هستند، احساس بهبودی می کنند. پرهیز از غذا های باددار ممکن است کمک کننده باشد. در صورت نفخ شدید به پزشک خود مراجعه نمائید. نفخ شکم می تواند بدلیل بیماری دیگری مانند کرون یا تومورهای روده نیز باشد که البته این بیماریها با علائم دیگری نیز همراه می باشند و لازم است توسط پزشک ویزیت شوید.

صدای غرغر شکم
صدای غرغر شکم یا افزایش صداهای شکم وقتی ایجاد میشود که محتویات مایع و گاز داخل روده، بدلیل انقباضات شدید روده در هم آمیخته میشوند. این حالت ممکن است بدلیل گرسنگی یا بدلیل اضطراب و یا نرس ناگهانی ایجاد شود و در سندرم روده تحریک پذیر شایع می باشد.
صداهای غرغر زیاد از روده, ممکن است در انقباض شدید روده در بعضی بیماریهای روده مانند بیماری کرون یا انسداد روده نیز بوجود می آید در این موارد علائم دیگری نیز وجود خواهند داشت که ویزیت توسط پزشک را الزامی می نماید.

برچسب ها درمان غرغر شکم درمان نفخ شکم علت غرغر شکم علت نفخ شکم غرغر شکم نفخ شکم

با هر بلع، مقداری هوا وارد معده ما میشود. آروغ، خروج غیرارادی باد می باشد و وقتی ایجاد میشود که معده به دلیل زیاد بودن گاز بلع شده، بسیار متسع شده باشد. عواملی که باعث افزایش بلع هوا میشوند شامل خوردن، جویدن آدامس، کشیدن سیگار و بالاخره استفاده از دندان مصنوعی شل می باشد. بعضی افراد برای کاهش سوزش سر دل، آب دهان خود را می بلعند و در همان زمان هوا را نیز پایین می دهند. بعضی افراد هنگام فشار های عصبی مقدار زیادی هوا را بدون آنکه متوجه باشند بلع می کنند. نوشابه های گاز دارچون تولید دی اکسید کربن در معده می کنند، باعث آروغ زدن میشوند.

آروغ

آروغ زدن مکرر
در این موارد، هوا بداخل بلع نمیشود بلکه بداخل مری مکیده شده و سریعاً به خارج فرستاده میشود. آروغ زدن مکرر که بدین شکل ایجاد میشود ممکن است در یک نوبت برای چندین دقیقه طول بکشد که بسیار آزار دهنده است. این حالت تقریباً همیشه بدلیل استرس و اضطراب می باشد. درمان دارویی برای این مشکل وجود ندارد و فقط بیمار باید نسبت به علت مشکل خود آگاه گردد.وقتی فک فوقانی و تحتانی از هم فاصله داشته باشند، هوا نمی تواند بداخل مکیده شود، بنابراین آروغ زدن مکرر را می توان موقتاً با فشار دادن چیزی مثل مداد بین دندانها، کنترل کرد.
بعضی افراد بدلیل درد و ناراحتی در قفسه سینه، بلع هوا دارند. اگر آروغ زدن همراه با درد و ناراحتی در قفسه سینه باشد( بخصوص اگر این ناراحتی همراه با فعالیت بدنی ایجاد میشود), یا اگر در بلع احساس مشکل می کنید، باید به پزشک خود مراجعه نمائید.

برچسب ها آروغ چیست اروغ اروغ زدن چیست درمان آروغ زدن علت آروغ زدن علت اروغ زدن

  درباره ما

  دکترسلام

  نویسندگان

  جستجوگر

  شبکه اجتماعی

  مترجم بیان


  برچسب ها

   علت اضطراب دانستنی پزشکی دانستنی علمی زیبایی پوست زانودرد نفخ شکم غرغر شکم علت نفخ شکم علت غرغر شکم درمان نفخ شکم درمان غرغر شکم علت اروغ زدن علت آروغ زدن درمان آروغ زدن اروغ زدن چیست اروغ آروغ چیست مضرات نوشابه های گازدار مضرات نوشابه های رژیمی مضرات فراوان نوشابه فواید و مضرات نوشابه یبوست همورویید علائم یبوست درمان یبوست درمان همورویید درمان لیزری یبوست درمان خانگی یبوست غده فوق کلیوی غدد فوق کلیوی